Financijski sektor Smjernice pokrivaju ključna razmatranja za institucionalne ulagače u provođenju dubinske analize kako bi se prepoznali rizici za okoliš i društvo te odgovorilo na njih.
Odgovorno poslovno ponašanje za institucionalne ulagače ključna razmatranja za dubinsku analizu prema Smjernicama OECD-a za multinacionalna poduzeća o odgovornom poslovnom ponašanju, od sprečavanja ili ublažavanja štetnih učinaka na ljudska prava i prava radnika te okoliš do prakse podmićivanja u investicijskim portfeljima.
Smjernice OECD-a za odgovorno poslovno ponašanje za institucionalne ulagače – letak
Upravljanje klimatskim rizicima i učincima putem dubinske analize za odgovorno poslovno ponašanje alat za institucionalne ulagače
Dubinska analiza za odgovorno korporativno pozajmljivanje i preuzimanje vrijednosnih papira ključna razmatranja za banke koje provode Smjernice OECD-a za multinacionalna poduzeća o odgovornom poslovnom ponašanju
Dubinska analiza odgovornog poslovnog ponašanja za transakcije financiranja projekata i imovine
Preporuke osiguravaju praktičan okvir za prepoznavanje i upravljanje rizicima u vezi s odgovornim lancima opskrbe i aktivnostima uključivanja i konzultiranja dionika.
02.01 Odgovorni lanci opskrbe mineralima
Odgovorni lanci opskrbe mineralima preporuke za poduzeća kako bi im se pomoglo da poštuju ljudska prava i izbjegnu doprinos sukobu svojim odlukama i praksama pri kupnji minerala.
S pomoću provjere dubinske analize koju je osmislilo Europsko partnerstvo za odgovorne minerale (EPRM) poduzeća mogu saznati kakav je njihov učinak u provedbi OECD-ova okvira za dubinsku analizu od pet koraka i dobiti savjet o tome gdje konkretno poboljšati svoje postupke dubinske analize. Alat je namijenjen malim i srednjim poduzećima (MSP-ovima) koja rade u lancima opskrbe kositrom, tantalom, volframom i zlatom, ali se provjera može primijeniti i na druge minerale i/ili druga poduzeća.
Dvije su situacije u kojima je dubinska analiza obavezna za poduzeća koja posluju kositrom, tantalom, volframom i zlatom te njihovim proizvodima:
Priručnik o dubinskoj analizi učinaka na okoliš u lancima opskrbe mineralima
Troškovi i vrijednost dubinske analize u lancima opskrbe mineralima
Promicanje usklađenosti Smjernica OECD-a i Dobrovoljnih načela o sigurnosti i ljudskim pravima
02.02 Značajan angažman dionika u ekstraktnom sektoru
Značajno uključivanje dionika u ekstraktivnom sektoru preporuke za rudarska, naftna i plinska poduzeća u rješavanju izazova povezanih s uključivanjem dionika. Poduzećima koja su povezana s ekstraktivnim sektorom, osobito onima koja se bave istraživanjem, razvojem, rudarenjem, preradom, transportom i skladištenjem nafte, plina i minerala preporučuje se primjena Smjernica.
Sektor odjeće i obuće jedan je od najvećih sektora robe široke potrošnje u svijetu. Smjernice OECD-a za dubinsku analizu odgovornih lanaca opskrbe u sektoru odjeće i obuće podijeljene su u dva dijela. Prvi dio sadržava opis procesa dubinske analize, dok se drugi sastoji od dijelova koji se odnose na dubinsku analizu specifičnih rizičnih područja, uključujući dječji rad, seksualno uznemiravanje na radnom mjestu, prisilni rad, radno vrijeme, zdravlje i sigurnost na radu, sindikate i kolektivno pregovaranje, plaće i zaštitu okoliša.
Smjernice OECD-a za dubinsku analizu odgovornih lanaca opskrbe u sektoru odjeće i obuće
Smjernice OECD-a za dubinsku analizu odgovornih lanaca opskrbe u sektoru odjeće i obuće – letak
S pomoću provjere dubinske analize odgovornih lanaca opskrbe u sektoru odjeće i obuće poduzeća mogu analizirati svoju učinkovitost u provedbi OECD-ova okvira za dubinsku analizu od šest koraka i dobiti savjet o tome gdje konkretno poboljšati svoje postupke dubinske analize.
Mreža proizvođača u sektoru odjeće i obuće za dubinsku analizu – OECD je 2019. uspostavio neformalnu mrežu proizvođača u sektoru odjeće i obuće kako bi proizvođačima omogućio prostor za raspravu i razmjenu iskustava o provedbi dubinske analize u svojem poslovanju i lancu opskrbe, zajedničko poimanje tema i izazova dubinske analize i zajedničko sudjelovanje u raspravama na OECD-ovom forumu o odjeći koji se odvija svake godine. Mreža proizvođača otvorena je za udruženja proizvođača, a za više informacija obratite se na adresu julia.delvalle@oecd.org
OECD i FAO UN-a izradili su smjernice za pomoć poduzećima u poštivanju standarda odgovornog poslovnog ponašanja u lancima opskrbe u poljoprivredi.
Odgovorni lanci opskrbe u poljoprivredi Smjernice OECD-a i FAO-a za odgovorne lance opskrbe u poljoprivredi osiguravaju zajednički okvir i globalno primjenjive kriterije za pomoć poduzećima i investitorima u poljoprivredi da doprinesu održivom razvoju kako bi prepoznali i ublažili negativne učinke. Smjernice su mjerodavne za sva poduzeća u cijelom lancu opskrbe u poljoprivredi, od poljoprivrednih gospodarstava preko širokog spektra prehrambenih i neprehrambenih proizvoda do potrošača.
Smjernice OECD-a i FAO-a za odgovorne lance opskrbe u poljoprivredi – letak
Dodatni alati i standardi za odgovorne lance opskrbe u poljoprivredi
Kako bi pomogli poduzećima da s preuzetih obveza prijeđu na djela, OECD i partneri izradili su priručnike za poduzeća svih veličina i položaja u svjetskom lancu opskrbe za prepoznavanje, sprečavanje i rješavanje problema specifičnih rizika u sektoru poljoprivrede. Priručnici se usredotočuju na učinkovitu provedbu temeljite analize rizika koja pomaže poduzećima da izbjegnu negativne učinke na ljude, okoliš i društvo te pristupe njihovu rješavanju i doprinesu održivom razvoju. Priručnici su osmišljeni kroz proces sudjelovanja više dionika, nadovezujući se na preporuke OECD-a o dubinskoj analizi i oslanjajući se na trenutačne primjere dobre prakse, alate i podatke.
Priručnik OECD-a i FAO-a o krčenju šuma i dubinskoj analizi u lancima opskrbe u poljoprivredi
Poslovni priručnik za dubinsku analizu u sektoru kakaa – osvrt na rad djece i prisilni rad
Poslovni priručnik za dubinsku analizu u sektoru kakaa – osvrt na rad djece i prisilni rad – letak
Integracija rodne perspektive u dubinsku analizu lanaca opskrbe
Kako Smjernice OECD-a i FAO-a mogu pomoći u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja
Digitalna ekonomija ima velik utjecaj na globalno poslovno okruženje. Novi alati i dionici, kao što su internetske platforme, društvene mreže, velika količina podataka (big data) i pružatelji mrežnih usluga, utječu na poslovne modele i naše razumijevanje poslovanja. Postoje mnogobrojne implikacije digitalizacije na odgovorno poslovanje.
Novi digitalni alati mogu ubrzati razvoj i omogućiti poduzećima da osnaže svoja nastojanja da djeluju odgovorno, posebno u vezi s odgovornim upravljanjem lancima opskrbe (npr. blockchain tehnologija za upravljanje lancima opskrbe, strojno učenje i analitika za praćenje rizika).
Istodobno, digitalna transformacija može dovesti i do toga da poduzeća na nove načine izazivaju štetne učinke na društvo i okoliš ili im doprinose (npr. rizik od pristranosti i diskriminacije u korištenju umjetne inteligencije, rizici za ljudska prava povezani s tehnologijom nadzora i zlouporaba platformi za internetski sadržaj i sl.).
Umjetna inteligencija i odgovorno poslovno ponašanje
Ima li blockchain tehnologija ulogu u odgovornim lancima opskrbe
Zaštita i očuvanje okoliša ključni su za postizanje održivog razvoja i ciljeva Pariškog sporazuma.
Smjernice OECD-a za multinacionalna poduzeća o odgovornom poslovnom ponašanju zagovaraju odgovorno poslovno ponašanje kako bi se poduzećima pomoglo da se nose s izazovom prelaska na zeleno gospodarstvo i očuvanja prirodnih ekosustava, uključujući pristupanje rješavanju problema klimatskih promjena, gubitka biološke raznolikosti, zagađenja i uspostavljanja kružnog gospodarstva.
Smjernice OECD-a za dubinsku analizu odgovornog poslovnog ponašanja pomažu poduzećima u rješavanju problema prijetnji okolišu i postizanju globalnih ciljeva zaštite okoliša koji se odnose na njihove poslovne aktivnosti – uključujući njihove lance opskrbe i poslovne odnose.
Priručnik za dubinsku analizu učinaka na okoliš u lancima opskrbe mineralima
Smjernice OECD-a za svrhovitu uključenost dionika u ekstraktivnom sektoru
Priručnik OECD-a i FAO-a o krčenju šuma i dubinskoj analizi u lancima opskrbe u poljoprivredi
Upravljanje klimatskim rizicima i učincima putem dubinske analize odgovornog poslovnog ponašanja alat za institucionalne ulagače
Mehanizmi za sprečavanje ovisnosti o ugljiku (carbon lock-in) u financiranju tranzicije
Promicanje koherentnosti politika odgovornog poslovnog ponašanja, međunarodne trgovine i ulaganja te integracije odgovornog poslovnog ponašanja u globalne lance vrijednosti može doprinijeti otpornijim i održivijim globalnim lancima vrijednosti i pravednijoj raspodjeli koristi od globalizacije.
Odgovorno poslovno ponašanje i globalni lanci vrijednosti
Ukidanje dječjeg rada, prisilnog rada i trgovine ljudima u globalnim lancima opskrbe
U svijetu obilježenom velikim transformacijama, rodna nejednakost ostaje bitan izazov.
Svaki veliki sportski događaj može doprinijeti trajnim pozitivnim društvenim učincima poput stvaranja novih radnih mjesta, poboljšane infrastrukture i sl. U isto vrijeme, postoje značajni rizici i izazovi za ljudska prava i prava radnika u svakoj fazi životnog ciklusa velikog sportskog događaja.
Sport, korupcija i odgovorno poslovno ponašanje
Organiziranje sportskih događaja: sprečavanje korupcije i promicanje odgovornog poslovnog ponašanja
Države su najveći kupci dobara, usluga i javnih radova. Javna nabava čini približno 12 % BDP-a u zemljama OECD-a i ključna je za pružanje usluga poput infrastrukture, zdravstva i obrazovanja. Iako vrijednost za novac ostaje temeljno načelo javne nabave, kriteriji su se razvili kako bi obuhvatili širi raspon razmatranja, kao što su ekološki, ekonomski i društveni aspekti. To čini javnu nabavu strateškim alatom za postizanje strateških ciljeva, kao što su ciljevi održivog razvoja i promicanje odgovornog poslovnog ponašanja.